Čeští vojáci nacvičí spolupráci s bojovým dronem řízeným z vesmíru

Ještě před pár lety by to byl dobrý scénář do scifi filmu: Čeští vojáci si na cvičení Ample Strike 2021 vyzkouší spolupráci s americkým bezpilotním dronem se satelitním naváděním.

Základní posádku tvoří pilot, který řídí letadlo a řídí misi, a poddůstojník, který ovládá senzory a obsluhuje zbraně. Do oblasti cvičení Ample Strike je bezpilotní dron naveden „dopravní“ posádkou z americké základny v Polsku, samotný bojový úkol na cvičení Ample Strike plní „bojová“ posádka z stanoviště kdesi v Americe.

MQ-9 je jedno z nejpoužívanějších bezpilotních letadel armády USA, které v současné době operuje z dvou desítek základen umístěných v sedmnácti státech. Bezpilotní dron MQ-9 má zůstat ve výzbroji amerického letectva. do roku 2035.

„M“ je označení pro více rolí (průzkumný, bojový, sledovací) a „Q“ znamená dálkově pilotovaný letecký systém. „9“ označuje, že je devátým v řadě dálkově pilotovaných leteckých systémů.

Americké letectvo navrhlo systém MQ-9 Reaper v reakci na požadavek ministerstva obrany na podporu iniciativ zámořských pohotovostních operací. Je větší a výkonnější než jeho předchůdce MQ-1 Predator a je navržen k provádění časově citlivých cílů s vytrvalostí a přesností a jejich zničení nebo deaktivaci.

General Atomics MQ-9 Reaper - Wikiwand

Reaper se používá především pro shromažďování zpravodajských informací, může sloužit i jako bojový prostředek proti cílům dynamického provádění. Vzhledem ke značné výdrži ve vzduchu, širokopásmovým senzorům, vícerežimové komunikační sadě a přesným zbraním poskytuje jedinečnou schopnost provádět údery, koordinaci a průzkum proti cílům nepřítele.

Základní systém MQ-9 nese Multi-Spectral Targeting System, který má robustní sadu vizuálních senzorů pro cílení. MTS-B integruje infračervený senzor, barevnou, jednobarevnou kameru pro denní světlo, krátkovlnnou infračervenou kameru, laserové označení a laserový iluminátor. Full-motion video z každého ze zobrazovacích senzorů lze zobrazit jako samostatné video streamy nebo sloučit.

US Military Aircraft Picture: MQ-9 Reaper Hunter-Killer UAV

Stroj má také laserový dálkoměr / značkovač, který přesně určuje cíle pro použití laserem naváděné munice. Reaper je také vybaven radarem se syntetickou clonou. MQ-9 může také využívat až osm laserem naváděných raket vzduch-země Hellfire, které mají vysoce přesné protipancéřové a protipěchotní účinky s nízkým vedlejším poškozením.

Dálkově pilotované letadlo může být rozebráno a naloženo do jednoho kontejneru pro celosvětové nasazení. Celý systém lze přepravovat v letadle C-130 Hercules nebo větším.

Letoun MQ-9 operuje ze standardních letišť s jasnou přímou viditelností na pozemní datovou koncovou anténu, která zajišťuje přímou komunikaci pro vzlet a přistání.

Stroj MQ-9 Reaper přiletí na cvičení Ample Strike 2021 ze základny v Polsku. Tady má americké letectvo „základnu v základně“ polského letectva. V jednom z hangárů polské letecké základny působí samostatný department o síle asi devadesáti osob, který se stará o start a přistání bezpilotních strojů k misím na území Evropy.

Primární plánování bojové operace zaměstnává pozemní kontrolní stanici v přední linii operační mise, zatímco posádka se sídlem v kontinentálních Spojených státech vykonává velení a řízení nad povely přes satelit mimo přímou viditelnost. Výsledkem rozdělení řídícího týmu dronu MQ-9 Reaper je menší počet personálu v první linii.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů