Kaňkovský (KDU-ČSL): Narůstající problém s nedostatkem lékařů na Vysočině je velmi závažný

Narůstající problém s nedostatkem praktických lékařů pro děti a dorost, ale i praktiků pro dospělé a stomatologů na Vysočině považuje poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL¨) za opravdu velmi závažný.

„Speciálně u dětských lékařů je o to složitější, že ne každá rodina má možnost dopravit se s nemocným dítětem do jiné obce či města. Bohužel jde o problém, který má dlouhodobé příčiny a dovolím si zmínit, že jsem na něj opakovaně upozorňoval bývalého ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adama Vojtěcha již od roku 2018,“ uvedl poslanec Kaňkovský.

A nešlo podle Kaňkovského jen o zmíněný nedostatek dětských praktických lékařů a stomatologů, ale také o velmi rizikovou situaci interních odděleních napříč ČR.

„K rizikové situaci v českém zdravotnictví a nedostatku praktických lékařů i zubařů jsem také pana ministra několikrát interpeloval, poprvé právě již v roce 2018 a také jsem toto téma otevřel ve sněmovním výboru pro zdravotnictví i na dalších jednáních s vedením ministerstva. Bohužel tehdejší pan ministr Vojtěch zřejmě nepovažoval tyto problémy za tolik závažné, že by se jim intenzivněji věnoval,“ uvedl poslanec Kaňkovský. 

A neutěšenou situaci podle Kaňkovského ještě zhoršila pandemie COVID-19. V tuto chvíli tak napříč ČR zejména praktičtí lékaři pro děti a dorost scházejí a konkrétně Kraj Vysočina spolu s příhraničními kraji patří mezi nejohroženější i vzhledem k věkové struktuře dosud pracujících dětských lékařů. Problém se snaží v současnosti řešit jak zdravotní pojišťovny, které jsou primárně za dostupnost zdravotní péče ze zákona zodpovědné, tak ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Válkem a pomáhají i kraje, byť ty mají v tomto ohledu poměrně omezené pravomoci.

„Osobně jsem opakovaně jednal s předsedou Správní rady VZP Tomem Philippem i s krajskou ředitelkou VZP pro Kraj Vysočina. VZP v letošním roce nově nabízí bonus až 800 tis. Kč pro nově vzniklé praxe a rozbíhá se tzv. program VZP plus k podpoře ambulancí praktických lékařů pro děti a dorost, ale i pro stomatology, kteří budou ochotni pracovat v odlehlých regionech,“ informoval poslanec Kaňkovský.

„Problém řeším i s ministrem Vlastimilem Válkem společně s paní kolegyní Martinou Ochodnickou (TOP09),“ řekl Kaňkovský. Ministerstvo zdravotnictví společně se zdravotními pojišťovnami podle Kaňkovského mj. nově podpořily vznik ambulancí praktických lékařů pro děti a dorost v nemocnicích, v tuto chvíli většina nemocnic na Vysočině s touto možností počítá. Vznik ambulancí praktických lékařů v nemocnicích podporuje i mezinárodní organizace UNICEF. Ministerstvo také chystá další opatření k motivaci mladých lékařů pro obor praktické lékařství pro děti a dorost i k úpravám vzdělávání.

„Je ale třeba přiznat, že všechna tato opatření zatím nestačí nahradit končící pediatry. Rodičům, kterým se nedaří ve svém okolí sehnat nového pediatra lze doporučit jediné, aby oslovili svou zdravotní pojišťovnu, která je povinna ze zákona jim dětského lékaře zajistit. Bohužel to v tuto chvíli vždy není možné v místě bydliště či v bezprostředním okolí,“ přiznal poslanec Kaňkovský. 

„Osobně považuji řešení zhoršené dostupnosti primární péče, ale i některých ambulantních specialistů – například dětských neurologů či revmatologů za největší úkol ve zdravotnictví pro toto a zřejmě i následující volební období,“ dodal Kaňkovský.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů