Krize primátorky: Předseda lidovců Kodet neuvažuje o náměstkování

Krize ve vedení jihlavské radnice bude mít pokračování. Menšinová koalice v čele s primátorkou Karolínou Koubovou bude znovu vyjednávat s KDU-ČSL o podmínkách návratu lidovců do koalice. S ohledem na schvalování rozpočtu potřebuje koalice podporu KDU-ČSL nebo tichou podporu z opozičních lavic.

Politická krize ve vedení města propukla na konci června, kdy rezignoval lídr KDU-ČSL Jaromír Kalina na funkci náměstka primátora. V srpnu odvolali lidovci své podpisy pod koaliční smlouvou.

Koalice vedená primátorkou Karolínou Koubovou nezvládla odsouhlasit ani program podzimního zastupitelstva, chyběl koaliční zastupitel Marek Hovorka.

„ O postu náměstka primátorky neuvažuji, “ řekl Občasníku novopečený předseda jihlavských lidovců Josef Kodet.

V koaliční smlouvě mají lidovci vyhrazenou funkci náměstka primátorky, už dříve usilovali o „upgrade“ koaliční smlouvy. Lidovci mají jen dva zastupitele: Josefa Kodeta a Jaromíra Kalinu.

Dosavadní předseda KDU-ČSL Jaromír Kalina už není podle informací Občasníků ve vyjednávacím týmu lidovců. Kalinu nahradil nestraník Martin Laštovička.

Koaliční strany na jihlavském Magistrátě musí také přepracovat koaliční smlouvu ve které se mluví o podpoře Jaromíra Kaliny ve funkci náměstka primátorky.

“ Smluvní strany se zavazují zvolit a podporovat Mgr. Petra Laštovičku (ODS), Ing. Víta Zemana (Žijeme Jihlavou!) a Ing. Jaromíra Kalinu (KDU-ČSL) ve funkcích náměstků primátora statutárního města Jihlavy a Bc. Daniela Škarku (Fórum Jihlava) ve funkci uvolněného radního,“ stojí v platném textu koaliční smlouvy.

Výsledek koaličního vyjednávání ještě bude schvalovat Městský výbor KDU-ČSL. Ten bude mít poslední slovo o podmínkách návratu do koalice.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů