Mutace COVID-19 Omicron vzbuzuje celosvětové obavy

Nová veze nákazy COVID-19 nazvaná Omicron, také známá jako B.1.1.529, byla poprvé detekována v Botswaně a Jihoafrické republice v Jihoafrické republice 24. listopadu 2021.

Téměř dva roky od začátku pandemie, která si po celém světě vyžádala více než pět milionů životů, jsou země ve stavu nejvyšší pohotovosti. Rychlé rozšíření varianty Omicron COVID-19 mezi mladými lidmi v Jihoafrické znepokojilo zdravotníky, i když nic bezprostředně nenaznačovalo, zda varianta způsobuje závažnější onemocnění. Za pouhé dva týdny se Omicron proměnil z nízkého přenosu v období rychlého růstu počtu nakažených.

Hawaii health officials keep close eye on omicron COVID-19 variant

Vědci vědí, že omicron je geneticky odlišný od předchozích variant COVID-19 včetně beta a delta varianty. Zatím nevědí, zda tyto genetické změny způsobují, že je přenosnější nebo nebezpečnější. Nic nenasvědčuje tomu, že by varianta způsobovala závažnější onemocnění. Pravděpodobně bude trvat týdny, než se zjistí, zda je omikron infekčnější a zda jsou proti němu vakcíny stále účinné.

Česká republika se dostala na seznam zemí, kde byla potvrzena mutace Omicron. Dalšími zeměmi jsou: Jihoafrická´ republika, Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Izrael, Hong Kong, Botswana a Česká republika.

Několik zemí nyní uzavírá své hranice pro turisty a cestovatele, aby zabránily dalšímu šíření. Předchozí vypuknutí pandemie COVID-19 byla částečně podporována laxním přístupem vlád k aktivním protiopatřením. Může přitom trvat týdny, než se zjistí, jak jsou současné vakcíny účinné proti mutaci omicron.

V zemích, kde se Omicron vyskytl se vlády pokouší omezit sociální aktivity v podobě zákazu pořádání předvánočních kulturních akcí, aby se pokusili zastavit šíření nové varianty COVID-19.

Varianta Covid-19, která se objevila v Jihoafrické republice, byla pojmenována Omicron podle patnáctého písmene řecké abecedy. Systém pojmenování, který v květnu oznámila Světová zdravotnická organizace , usnadňuje veřejnou komunikaci o variantách a je méně matoucí, uvedla agentura a odborníci.

Například varianta, která se objevila v Indii, není všeobecně známá jako B.1.617.2. Spíše je známá jako Delta, čtvrté písmeno řecké abecedy. Nyní existuje sedm variant viru COVID-19. Každá z nich má řecké písmeno, přidělené Světovou zdravotnickou organizací. Světová zdravotnická organizace také přeskočila dvě písmena řecké abecedy těsně před Omikronem – „Nu“ a „Xi“, což vedlo ke spekulacím o tom, zda se „Xi“ vyhýbal z úcty k čínskému prezidentovi Xi. Ťin-pching.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považovala za vysoce přenosnou „variantu vzbuzující obavy“ kvůli obavám, že by to mohla být úniková varianta viru COVID-10, která se vyhýbá aktuálně dostupným vakcínám proti koronaviru. Farmaceutické firmy jako Moderna,  Pfizer a Johnson & Johnson uvedly, že již testovaly vakcínu proti mutaci Omicron u zdravých dospělých.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů