Satyrova bylinka dodá pokrmu pohlavní čilost

Saturejka se dostala mezi kuchyňské koření jako silné afrodisiakum. Pro své účinky na pohlavní čilost byla Řeky zasvěcena bohům vína a volných mravů Dionýzovi, Římany Bakchovi a dostala od nich jméno satyrovy bylinky.

Z mnoha písemných pramenů se dovídáme její roli v devátém století, kdy se nosila ve váčku na krku k povzbuzení mysli.

Saturejka v doslovném překladu znamená ‚bylina satyra‘ (mytologické stvoření napůl muž, napůl koza, známé pro svou sexuální sílu).Staří Egypťané, Řekové a Římané považovali letní saturejky za afrodiziakum a spojovali je s nadpřirozenými bytostmi a chtivými satyry – a později je používali druidové jako součást svých rituálů oslavujících plodnost letního období.

Satyr – Wikipedie

Satyrové jsou zařazováni mezi polobohy, spíše však mezi horské a lesní démony. Jde o průvodce boha vína Dionýsa, také jsou v družinách boha Pana. Zobrazováni jsou většinou jako napůl člověk a napůl kozel, s kučeravými vlasy, špičatýma ušima, tupým nosem, s růžky, oháňkou a kozlíma nohama. Je to nezvedená veselá cháska, pohybují se ve skupinách, milují víno i všelijaké jiné požitky, jsou prostopášní, pronásledují nymfy, tančí a provozují hudbu, zejména na flétnu, syrinx, dokonce i dudy.

V mytologii jsou většinou ztotožňováni s mužskou sexuální silou, ve starořeckém a starořímském umění jsou často zobrazováni s erekcí.

Ve středověku kláštery zakazovaly pěstování Saturejky, aby nesváděly mnichy k porušení slibu čistoty.

Za starých časů byl slaný také ceněn jako kořeněné koření, protože byl předchůdcem různých druhů paprik. Ten mimochodem sloužil jako náhražka pepře, který byl za druhé světové války v Evropě vzácným zbožím. Je součástí různých aromatických směsí, především provensálského koření.

V mnoha částech světa se saturejka přidává při vaření fazolí a všech druhů luštěnin, protože zabraňuje nadýmání. V Německu je známá jako bohnenkraut, což znamená fazolová bylina.

Jako léčivá bylinka bývá podávána svařená s vínem starším lidem na utužení zdraví. Během celého vegetačního období se používá celá nať na přípravu čajů a odvarů. Saturejka podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení jako stomachikum. Saturejka terapeuticky působí při nadýmání a plynatosti, pomáhá proti nevolnosti a při akutních i vleklých průjmech účinkuje jako antidiaroikum a jako spasmolytikum při kolice.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů