VÍME PRVNÍ: Kraj Vysočina vyjádřil nesouhlas s reorganizačním plánem jindřichohradecké úzkokolejky

Právní zástupce Kraje Vysočina sdělil podle informací Občasníku ostatním věřitelům nesouhlas s reorganizačním plánem věřitele Jana Kysely.

Podle stanoviska Kraje Vysočina uvažovaný provozovatel dráhy do dnešního dne nedisponuje povoleními Drážního úřadu nezbytnými pro její provoz a dle dostupných informací nelze odhadnout, kdy a zda vůbec bude tato podmínka splněna. Nejsou rovněž dokončena bezpečnostní opatření na trati, která tak není způsobilá k provozu nejen z administrativního, ale ani z technického hlediska. Pokud je ze strany předkladatele reorganizačního plánu resp. dlužníka, odhadován časový horizont pro splnění podmínek pro vydání licence maximálně v řádu měsíců, je třeba vzít v úvahu i skutečnost, že takto je argumentováno již po poměrně dlouhou dobu a v současné době do začátku letní sezóny, která má být z pohledu příjmů z turistického ruchu klíčová, zbývá jen velmi krátký čas.

Pokud jde o smluvní vztah Kraje Vysočina s jindřichohradeckou úzkokolejkou, který je jednou z podmínek pro zajištění financování provozu úzkokolejky u případné reorganizace, je třeba poukázat na skutečnost, že v současné době takový smluvní vztah nelze uzavřít. V dohledné době je navíc třeba počítat s konáním voleb do krajů a ukončení mandátu stávajícího vedení Kraje Vysočina.

O uzavření smluvního vztahu a konkrétních závazných podmínkách tak bude třeba prakticky s jistotou jednat již s novým vedením obou krajů.

Nezbytným předpokladem jakéhokoliv smluvního vztahů navíc je vzájemná důvěra smluvních stran a oboustranná snaha smlouvu naplnit. Kraj Vysočina nehodlá připustit opakování situace z minulosti, kdy Jindřichohradecké místní dráhy valnou část sjednané doby účinnosti smluvního vztahu strávil snahou smluvní úpravu zpochybnit a vynutit si dodatečnou změnu podmínek ve svůj prospěch.

Pokud předkladatel reorganizačního plánu Jan Kysela takový přístup akceptuje a tvrdí, že prakticky jedinou příčinou úpadku Jindřichohradeckých místních drah byla skutečnost, že kraje takové snaze
oponovaly, zpochybňuje tak zároveň i důvěryhodnost celého reorganizačního plánu a smluvní
strany, která má provozovat drážní dopravu místo zadlužené firmy.

Kraj Vysočina skutečně nemá zájem uzavřít smlouvu, kterou by se druhá strana necítila vázána, a některé formulace v reorganizačním plánu Jana Kysely k takovým pochybnostem zakládají reálný důvod.

Trať je v havarijním stavu (více zde), Swietelsky Rail dosadí na jindřichohradeckou úzkokolejku vlastní odborníky (více zde). Bez certifikátu Drážního úřadu se úzkokolejka nedostane k finančním prostředkům Státního fondu dopravní infrastruktury (více zde).

Společnost Swietelsky věří, že trať bude provozuschopná (více zde).

Záchranný plán dostal přezdívku „perpetum mobile“ (více zde), Vysočina i Jihočeský kraj už objednaly letní provoz (více zde). Úzkokolejka začala nabírat zaměstnance (více zde). Drážní úřad přerušil řízení o vydání povolení pro veřejnou přepravu cestujících (více zde). Podrobnosti o oživování úzkokolejky najdete na odkazech přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů