Odtahovkáři Pretolu zažili rušné vánoce u poruch a dopravních nehod

Vánoce jsou svátky klidu. Tak toto pořekadlo v humpolecké vyprošťovací a odtahové společnosti PRETOL rozhodně neplatilo. Den před Vánoci i na samotný Štědrý den se kola speciálních odtahových vozidel nezastavila. Třiadvacátého prosince vyráželi zaměstnanci firmy na šest náročnějších výjezdů.

„Běžné jsou však v období Vánoc průměrně dva až čtyři výjezdy denně,“ uvedl vedoucí odtahové služby Petr Endrle. Při pěti výjezdech ze šesti zasahovali odtahovkáři na dálnici D1, a to u poruch i nehod. Pětkrát se jednalo o osobní automobil a v jednom případě o odtah dodávkového vozidla.

Na Štědrý den bylo nahlášeno pět případů, přičemž všechny na dálnici D1. Jednalo se o dvě asistence, z čehož jedna zahrnovala výměnu kola u kamionu a druhá u osobního automobilu. Zbylé tři případy byly nehody – dvou osobních a jednoho dodávkového vozidla. „Loni jsme přitom na Štědrý den vyjížděli pouze k jedné nehodě,“ porovnal Endrle.

I přes to, že měla služba dost napilno, nenechala si vánoční atmosféru pokazit. „Ve volných chvílích mezi výjezdy jsme doplňovali energii cukrovím a na cesty jsme si do termosky vařili nealkoholický vánoční punč,“ uvedl jeden z řidičů. Na Boží hod i na Štěpána pak výjezdů ubylo. „Vyjížděli jsme například k dopravní nehodě osobního automobilu značky Suzuki do Křivsoudova ve Středočeském kraji,“ informoval Endrle.

Kromě toho také zaměstnanci humpolecké společnosti PRETOL vyráželi za hranice České republiky. „Před Vánoci jsme byli vyzváni různými pojišťovnami k repatriacím vozidel z ciziny. Bylo potřeba co nejvíce odtahů zvládnout ještě před Štědrým dnem, aby mohli řidiči, kteří měli v zahraničí nehodu, trávit svátky se svými rodinami,“ uvedl Endrle s tím, že na druhou stranu chápe, že tyto služební cesty mohou přinést problémy zaměstnancům, kteří na ně musí v období Vánoc vyrazit, a sami si tak nemohou vzít delší dovolenou. „Jsem rád, že se mohu na naše řidiče spolehnout, což je v dnešní době výjimka, a tímto bych jim chtěl poděkovat za to, že své osobní pohodlí obětují pro ostatní,“ dodal vedoucí odtahové služby. Před nedávnem vyráželi z PRETOLu například do Švýcarska, Francie, Španělska, Norska, Nizozemí a Německa.

Na takovýchto cestách se mohou vyskytnout různé nepředvídatelné situace, kvůli kterým se může cesta protáhnout či jinak zkomplikovat. „Zrovna když jsme byli před Vánoci ve Švýcarsku, naplánovali jsme si cestu zpět do Česka podle map a navigace, ale v určitém místě jsme museli dlouho čekat a nakonec se vydat jinudy, protože na švýcarských silnicích bylo hodně sněhu, kvůli čemuž byly některé úseky neprůjezdné,“ řekl řidič Emil Trecha. Dodal, že velmi podobnou situaci zažili také před nedávnem v Norsku, kde měli vyzvednout vozidlo po nehodě v odlehlé horské vesnici.

Jediná přístupová komunikace, která do vesnice vedla, se však z důvodu zimní uzavírky měla definitivně uzavřít následující den po plánovaném příjezdu na místo. „Věděl jsem, že stihneme naložit, ale už jsem si nebyl jistý, zda se ještě před uzavírkou stihneme vrátit zpět. Už jsme s kolegou Alešem plánovali náhradní možnost návratu trajektem po řece, což byla jediná možná zimní varianta odjezdu z vesnice,“ popsal Trecha a své vyprávění uzavřel s tím, že se naštěstí podařilo odjet na poslední chvíli po vlastní ose.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna