Pomalou likvidací dopravní nehody trpělo Brno i dálnice D1

Po českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdí stále těžší a větší náklady. Když dojde k nehodě velkého vozu, volá jeho majitel asistenční službu. Ta zase svou smluvní odtahovou službu. Tady začíná tlak na nízkou cenu za odtah vozidla na úkor rychlého zprovoznění placené komunikace.

Pojišťovny prostřednictvím asistenčních služeb vybírají nejlevnějšího dodavatele z řad odtahových služeb. Tlak na nízkou cenu působí naprosto nežádoucím směrem: odtahové služby nemají odtahovou techniku. Nevydělají si na ni. A nemají často ani odpovídající techniku v odpovídajícím množství. Nedostatek odpovídající techniky jde zčásti nahradit uměním a zkušeností pracovníků odtahových služeb. Ale jen z části.

U likvidace nehod na placených úsecích je zájmem státu co nejrychleji zprovoznit komunikaci za kterou vybírá poplatky od motoristů. Majitel nabouraného vozidla se naopak snaží postupovat pečlivě, nikam nespěchat a nepoškodit náklad víc než je nezbytně nutné.

Utrpení motoristů je pak často podobné tomu, jaké nastalo v polovině září na exitu 201 Brno-Slatina (více zde). Smluvní partner majitele komunikace byl ze zásahu odvolán a na místo vyjela odtahovka povolaná asistenční službou (vyjádření asistenční služby čtěte zde). Chyběla odpovídající technika, dokonce kdosi vyprávěl policistům pohádku o sacím bagru (více zde) na odčerpání nákladu havarované autocisterny.

Policistům došla trpělivost a utrpení odtahovky ukončili razantním úředním postupem. Na místo nehody byla znovupovolána smluvní odtahovka majitele komunikace a nehodu odstranila. Za dvě hodiny.

Systémové zmatky při likvidaci nehody na dálničním exitu Slatina tak jdou z větší části na vrub asistenční služby a jejího partnera povolaného na místo nehody.

Stát neumí kontrolovat a účinně prosazovat veřejný zájem na rychlém odstranění následků dopravní nehody.  Toho využívají pojišťovny a asistenční služby, které pak nasazují k zásahům ty nejlevnější odtahové služby často bez odpovídající techniky. Když levná odtahovka situaci nezvládne, povolá majitel komunikace (stát) svého smluvního partnera.

Promarněný čas motoristů a jejich utrpení při čekání v kolonách a na objízdných trasách nikdo víceméně neřeší. Pojišťovny nemusí státu vyplácet žádné náhrady za bezdůvodné prodlužování doby likvidace následků dopravní nehody.

Současný systém likvidace dopravních nehod na placených komunikacích je postavený na roli policisty jako úřední autority. Pokud úřední autorita má měkké srdce a vůli vyhovět všem na místě nehody, začne všem utrpení jako u nehody na Slatině.

Dálniční nehodu na Slatině by si mohli nastudovat všichni jako ukázkovou studii zmatků při dopravní nehodě. A podobným zmatkům předcházet.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna