VÍME PRVNÍ: Radní Jihlavy chystají forenzní audit vodárenské společnosti

Vedení města Jihlavy podle informací Občasníku chystá forenzní audit městské vodárenské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Podle informací Občasníku bude forenzní audit zadán nejpozději do konce září. Zatím nejsou k dispozici žádné informace o formulaci zadání, rozsah a očekávání od výsledků forenzního auditu. Zadání i rozsah činnosti by měly být maximálně konkrétní a detailní, aby se předešlo jejich případnému nesprávnému pochopení.

 K běžným omylům v souvislosti s forenzním auditem patří jeho zaměňování s auditem statutárním. Od statutárních auditorů se často očekává, že dokážou v rámci své práce splnit to, co je podstatou auditu forenzního – odhalení a vyšetření podvodného jednání.

Forenzní audit se však od auditu statutárního v základních principech zásadně odlišuje. Cílem statutárního auditu je ověření informací uvedených v účetní závěrce z hlediska toho, zda podávají věrný a poctivý obraz o předmětu účetnictví a finanční situaci účetní jednotky. Výsledkem statutárního auditu je zpráva auditora, v níž uvádí svůj výrok k účetní závěrce a vyslovuje svůj názor na finanční situaci účetní jednotky.

Cílem forenzního auditu je prověření existujících nebo v průběhu auditu získaných podezření, obstarání důkazů o možném podvodném jednání, odhalení podvodných scénářů a shromáždění důkazní dokumentace pro další postupy. Forenzní auditor svůj názor na zjištěné skutečnosti nebo vinu či nevinu podezřelých osob zásadně nevyjadřuje.

Zadání forenzního auditu může souviset s událostmi z letošního června, kdy rezignoval lídr ODS a první náměstek primátorky Petr Laštovička na funkci předsedy představenstva Jihlavských vodovodů a kanalizací (více zde), lídr KDU-ČSL Jaromír Kalina rezignoval na funkci náměstka primátorky.

Ředitel městské vodárenské společnosti Jiří Benáček skončil po zásahu „zálohovacího komanda“ v dlouhodobé pracovní neschopnosti (více zde).

Mezi novým předsedou představenstva Miroslavem Tomancem (Fórum) a Jaromírem Kalinou (KDU-ČSL) patrně došlo na jednání představenstva ke sporu (více zde).

Primátorka Koubová (Fórum) navrhla v září odvolání Jaromíra Kaliny z vedení městské vodárenské společnosti (více zde). Fórum Jihlava ve spolupráci s ODS odhlasovali povinnost mlčenlivosti pro členy představenstva společnosti JVAK (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna