Vysočinská policie má unikátní odstřelovačskou pušku pro boj s teroristy

Nákup speciálního batohu s pouzdrem na odstřelovačskou pušku je hmatatelným důkazem nasazení speciální odstřelovačské pušky pro boj s teroristy na Vysočině. Cena speciální pušky se dá odhadnout na částku kolem dvou set tisíc korun a víc v závislosti na doplňkovém vybavení.

Puška anglického výrobce Accuracy totiž umožňuje přímo v terénu přestavbu zbraně podle typu cíle, který je potřeba zasáhnout. Je tak na rozhodnutí střelce, čím bude střílet na cíl.

policieOdstřelovačská ouška dokáže vystřelit například projektil typu .338 Lapua Magnum, o kterém se dnes někdy hovoří jako o „dokonalé ráži“ pro odstřelovačské pušky.  Na vzdálenost jednoho kilometru dokáže prostřelit většinu   neprůstřelných vest a existují i speciální typy průrazného střeliva, které se hodí zastavení a zničení jedoucích vozidel.

Střelec z odstřelovačské pušky se ovšem může rozhodnout použít náboj ráže 7,62 × 51 mm NATO, který je efektivní ke střelbě na dlouhé vzdálenosti s cílem zasáhnout živý objekt. Náboj se používal až do devadesátých let jako standartní kulometný náboj armád NATO.

Poslední možností je přestavba policejní odstřelovačské pušky na náboj 308 Winchester, což je standartní vojenský náboj armád NATO.

Vysočinská policie na dotaz Občasníku potvrdila nasazení specialistů na profesi odstřelovač ve Speciální jednotce Dukovany. Zároveň ale policie neuvedla žádné bližší informace ke způsobu nasazení odstřelovačů.  „K jejich počtu, způsobu, náročnosti  a charakteru výcviku, možnostech jejich nasazení a taktice případného zákroku se nelze vyjadřovat,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle policejní mluvčí se jedná o informace taktického charakteru, které nejsou určeny široké veřejnosti. Stejně tak odmítla policie komentovat a jinak blíže specifikovat výstroj a výzbroj policejních odstřelovačů.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna