Žďár nad Sázavou chystá nákup sociálních bytů v místních domech

ruceRadní města Žďáru nad Sázavou „dali zelenou“ nákupu pěti sociálních bytů se státní podporou. Město Žďár nad Sázavou se potýká především s nedostatkem bytů pro mladé, začínající rodiny a pro středně příjmové občany (např. po dosažení vzdělání, návratu ze zahraničí atp.). Město zajistilo bydlení pro občany s vyššími příjmy (pozemky pro rodinné domy, byty v bytových domech stavěných formou developerských projektů za vyšší kupní ceny). Není však zajištěno bydlení pro středně a nižší příjmové občany. Tito občané pak z města odchází, což má další negativní dopady do rozpočtu města.

„Musíme to zvážit. Dříve byla pětiletá udržitelnost, teď je udržitelnost dvacetiletá. Zadali jsme úředníkům města, aby na tom pracovali,“ uvedla radní a lídryně hnutí ANO Ludmila Řezníčková.

Rizikem nákupu sociálních bytů je zhoršení postavení města v očích jeho obyvatel: město levně byty prodalo, v současné době by je kupovalo za tržní cenu pro sociální účely, s rizikem sociálního začleňování do doposud bezproblémových domů.

Předpokládaný nákup za kupní cenu, která se pohybuje ve výši cca 1.600.000 Kč za jeden byt, tj. 8.000.000 Kč celkem, je pro město podle jeho úředníků nevýhodný i třeba z důvodu, že se město stane členem společenství vlastníků bytů a bude přispívat do fondu oprav. Nájemné za užívání bytů však po dobu dvaceti let (udržitelnost dotovaného nákupu bytů) bude stanoveno jako dotované. Může nastat situace,kdy město, jako vlastník bytové jednotky, bude hradit do fondu oprav vyšší částku, než získá na nájemném. Bude dotovat sociální bydlení.

Vyjádření místních představitelů TOP09 se nepodařilo získat: předseda Miloš Jirman nezvedl telefon, místopředsedkyně Lenka Šimo se omluvila pro pracovní zaneprázdnění.

Vyjádření místních politiků zjišťujeme.

Dokument s informacemi pro radní města najdete přímo zde.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna