(FOTO) VÍME PRVNÍ: Vysočinská policie používá pro boj s teroristy finské odstřelovačské pušky Sako

V kraji Vysočina působí v řadách policie i vysoce kvalifikovaní odborníci na pozicích policejních odstřelovačů. Jejich schopnost reakce na teroristický útok nebo jiné nezákonné jednání je limitován pouze dojezdovým časem na místo zásahu. Samotný zásah v podobě záchranného výstřelu na pachatele útoku pak odstřelovač provádí výhradně na pokyn velitele zásahu. Není nezbytně nutný souhlas ani rozkaz krajského ředitele nebo ministra vnitra.

Ve výzbroji vysočinských odstřelovačů jsou dnes dvě pušky finské zbrojovky Sako. Odstřelovací puška Sako TRG-22 je opakovací puška s válcovým otočným odsuvným závěrem modifikovaného systému Mauser a je konstruována pro střelbu standardním puškovým nábojem 7,62 x 51 NATO (308 Winchester). Efektivní dostřel kolem osmi set metrů. Stejnou pušku vlastní i vojenští specialisté. Například speciální jednotka Vojenské policie SOG. Následně jí byla vyzbrojena 4. brigáda rychlého nasazení, některé mechanizované jednotky a jednotky Vojenské policie.

Druhým typem odstřelovačské pušky je TRG-42, která je navržena pro výkonnější munici .300 Winchester Magnum a .338 Lapua Magnum, čímž je o něco větší než puška TRG-22.

Munice  .338 Lapua Magnum je mezi odstřelovači oblíbení díky výsledkům ze skutečného bojového nasazení. A hlášení z Afghánistánu a Iráku hovoří naprosto jasnou řečí, neboť právě v těchto konfliktech se nové finské střelivo nesporně velmi osvědčilo. Má ostatně „na kontě“ i pořád platný rekord ve vzdálenosti prokázaného smrtelného zásahu. Jeho „autorem“ je britský desátník Craig Harrison, který v listopadu 2009 pomocí pušky L115A3 (tedy zmodernizované úpravy zbraně Accuracy International AWM) zastřelil dva kulometčíky afghánského Talibanu na skutečně ohromující vzdálenost 2475 m.

Střelivo Lapua Magnum na vzdálenost jednoho kilometru probíjí většinu neprůstřelných vest a existují i speciální typy proti-materiálového střeliva, mj. protipancéřové, jež se hodí zejména pro ničení lehkých obrněných vozidel.

Pušky jsou vyráběny v olivově zelené, snědé, tmavě hnědé nebo černé barvě a také mohou mít sklopnou pažbu.

K odstřelovačským puškám si vysočinská policie pořídila i speciální batohy (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů