Jihlavský havířský průvod bude nemateriálním statkem České republiky

Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky jsou zapisovány nejvýznamnější projevy z oblasti tradiční lidové kultury v rámci České republiky. Jeho hlavním účelem je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví.

O zápise na národní seznam rozhoduje ministr kultury na základě doporučujícího stanoviska Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.

Jihlavský havířský průvod je prochází městem vždy lichý rok ve druhé polovině června prochází Jihlavou. Kroje, které mají účastníci tohoto průvodu na sobě, mají připomenout, že Jihlava vznikla jako město, kde se těžilo stříbro. První průvod havířů se datuje k roku 1799. Byl uspořádán u příležitosti domnělého 1000. výročí založení města. Zasloužil se o něj Johann Heinrich Marzy, který pracoval na magistrátu v archivu a právě proto se začal zajímat o historii. Přišel s nápadem připomenout slávu stříbrné Jihlavy, kde těžba stříbra skončila už v roce 1783.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina vede Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci (MVT), které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina. Krajský seznam k 31. 12. 2021 obsahuje devět položek. Na národní seznam byly doposud zapsány¨¨ z krajského seznamu čtyři položky: „Běh o Barchan“, „Skřipácká muzika na Jihlavsku“, „Betlémská cesta v Třešti“ a „Historický morový průvod v Brtnici“. Národní seznam obsahuje k 31. 12. 2021 tři desítky položek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů