Zadlužené jindřichohradecké úzkokolejce rychle dochází peníze

Jestliže před rokem měla jindřichohradecká úzkokolejka na účtech majetkové podstaty kolem šesti milionů korun, letos v prosinci už jen milion a půl. Provozní ztráta je na v zimních měsících na úrovni kolem tří set tisíc korun měsíčně. Finanční prostředky zadlužené úzkokolejky jsou rychle spotřebovávány na krytí provozní ztráty, tak i nutností financovat insolvenční řízení, zejména na právní služby a zpracování znaleckého posudku.

Zadlužená firma Jindřichohradecké místní dráhy už nemá dostatek sil a prostředků na údržbu více než osmi desítek kilometrů tratí na rozmezí Jihočeského kraje a Vysočiny. Své síly tak zaměří na údržbu okolí železničních stanic a dalších objektů, likvidaci odpadu a odstraňování drobných škod způsobených lidmi a přírodou.

Aktuálně mají Jindřichohradecké místní dráhy třináct stálých zaměstnanců a jednoho brigádníka. Ještě v loňském roce zaměstnávaly kolem osmi desítek zaměstnanců. Loni na podzim vypršela úzkokolejce nezbytná provozní oprávnění, obnovení všech potřebných povolení k zahájení veřejné přepravy předpokládá insolvenční správce počátkem léta 2024.

Situaci s nedostatkem finančních prostředků pro restart úzkokolejné dráhy by byla řešitelná podporou z veřejných prostředků, například města JIndřichův Hradec.

„Jako starosta města nemohou poslat jen tak veřejné peníze soukromému subjektu. Mohu si jako starosta města objednat služby soukromého subjektu, navržené výdaje by schvalovalo Zastupitelstvo města. Tak předpokládám, že se insolvenční správce zastaví v lednu 2024 po schůzi věřitelského výboru s finančním návrhem,“ vysvětlil starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár.

Město Jindřichův Hradec již přislíbilo finanční podporu na vyřízení nezbytných úředních povolení z rozpočtu města (více zde). Počátkem roku 2024 oznámil insolvenční správce jednání o úvěru pro restart úzkokolejky (více zde). Dobré rady pro úzkokolejku poskytli Jan Šatava (více zde) i starosta Jindřichova Hradce (více zde).

Hlasovat můžete v anketě čtenářů na sociálních sítích:

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů