Účet pro SVAK: Luka nad Jihlavou devadesát milionů, Jihlava půl miliardy korun

kruh vodaUž několik let se vleče majetkové vypořádání bývalých členů Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko. Stanovy SVAK Jihlavsko sice nařizují provést vypořádání do šesti měsíců, ovšem neříkají jak vypočíst hodnoty majetku a podíly na zisku z provozování vodovodů a kanalizací.

Nárok městyse Luka nad Jihlavou na majetkové vypořádání již uznal Krajský úřad Kraje Vysočina (více zde), v metropoli Kraje Vysočina zase přijdou ke slovu mimořádné opatření v provozování vodárenského majetku Jihlavy (více zde).

Po místních volbách se ustaví nové vedení vodárenského svazku obcí, které bude řešit jednoduchou otázku:

Z čeho zaplatit Jihlavě půl miliardy korun a Lukám nad Jihlavou dalších devadesát milionů? A jak zastavit nárůst úroků?

Hlavní pohledávky Jihlavy jsou:

– alikvótní podíl na nájemném majetku s právem hospodaření (asi 68 milionů korun plus úrok 12 milionů korun)

– alikvótní část nájemného z provozování ostatního majetku (asi 212 milionů korun plus úrok 41 milionů korun)

– podíl ze zhodnocení majetku SVAK mimo území města  a podíl z ceny majetku SVAK mimo území města (asi 225 milionů korun plus úrok ve výši 79 milionů korun)

O hospodaření s vodárenským majetkem Jihlavy stále rozhoduje předsednictvo SVAKu, ačkoliv minimálně u části majetku skončilo právo hospodaření SVAKu odchodem Jihlavy ze SVAKu před pěti lety.  Nájemné z tohoto majetku stále proudí na účet SVAKu i přes pravomocná rozhodnutí soudu (více zde).   Příliv peněz do pokladny SVAKu se v brzké době sníží, část vodárenského nájemného začne proudit na bankovní účty Jihlavy.

Zástupci členských obcí budou na valné hromadě Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko rozhodovat o dalším postupu při vypořádání majetkových a finančních nároků bývalých členských obcí. Podle neoficiálních informací jsou finanční nároky majetkového vypořádání bývalých členů nad současnými finančními možnostmi SVAKu Jihlavsko.

V pokladně SVAKu je částka kolem dvou set a až tří set milionů korun. Vyplacení finančních nároků Jihlavy a Luk nad Jihlavou je možné maximálně v poloviční výši, než ve výši nárokované bývalými členy.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna