Jindřichohradecká úzkolejka čelí dalšímu rušení provozních povolení

Zkrachovalý provozovatel úzkokolejné dráhy na Jindřichohradecku čelí dalším problémům, které spíše oddalují naději na obnovení provozu.

Drážní úřad ve vztahu ke stávajícím úředním povolením Jindřichohradeckých místních drah k provozování regionálních drah Jindřichův Hradec – Obrataň a Jindřichův Hradec – Nová Bystřice vydal dne 28.března 2023 rozhodnutí o zrušení dříve vydaných úředních povolení. Insolvenční správce o vydání rozhodnutí informoval prozatímní věřitelský výbor, na jeho jednání se dlužník vyjádřil, že s ohledem na schválení zajištění úředních povolení provozovatele dráhy pro dceřinou společnost dlužníka, nebude podávat proti vydaném rozhodnutí o zrušení úředních povolení provozovatele dráhy odvolání.

„Dále bylo rozhodnuto o zastavení řízení o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy, jelikož firma JHMD ve stanovených lhůtách nedoložila požadované dokumenty. Žádost o vydání tohoto osvědčení podala firma 29.9.2022, řízení však bylo kvůli nedostatečným podkladům přerušeno a nyní i zastaveno. Již dříve odejmul Drážní úřad společnosti Jindřichohradecké místní dráhy z důvodu finanční nezpůsobilosti licenci dopravce. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci,“ sdělila mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Počátkem dubna plánují Jindřichohradecké místní dráhy nákup ready made společnosti. Prozatímní věřitelský výbor už vyslovil souhlas s vynaložením prostředků na získání úředních povolení provozovatele dráhy pro obě dráhy z Jindřichova Hradce na jih do Obrataně i na sever do Obrataně pro novou dceřinou společnost dlužníka s tím, že osvědčení bezpečnosti provozovatele dráhy, resp. náklady spojené s jeho zajištěním projedná prozatímní věřitelský výbor v dalším průběhu insolvenčního řízení podle vývoje jednání o zprovoznění dráhy, resp. jeho přínosu pro majetkovou podstatu.

Současná situace je pro všechny potencionální zájemce poměrně málo přehledná, a za situace, kdy dlužník čelí spíše rušení dříve vydaných úředních povolení provozovatele dráhy, než vydání nových, nelze očekávat větší zájem ze strany případných dopravců.

Věřitelé už nevěří v prázdninový provoz úzkokolejné dráhy (více zde). Další provoz firmy pokládala za neudržitelný také insolvenční správkyně (více zde). V minulosti prošly Jindřichohradecké místní dráhy bankovní exekucí (více zde). Obnovení provozu by podle soudu zhodnotilo majetkovou podstatu (více zde). Čajánek nesdělil věřitelům ani představu o obnovení provozu (více zde), ale slíbil Jihočechům jízdní řády pro letošní rok (více zde). O záměru komerčního provozu čtěte více přímo zde. Soud určil termín soudného dne o budoucnosti úzkokolejky (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů