Ministerstvo pro místní rozvoj by preferovalo zachování jindřichohradecké úzkokolejky

Od poloviny února je Ministerstvo pro místní rozvoj plnoprávným členem prozatímního věřitelského výboru, který bude rozhodovat o dalším osudu úzkokolejné dráhy po krachu dosavadního provozovatele Jindřichohradeckých místních drah.

Mluvčí ministerstva Veronika Hešíková naznačila další směry zájmu o budoucnost úzkokolejné dráhy:

„Ministerstvo pro místní rozvoj jako nástupce Regionální rady soudržnosti uplatnilo svou pohledávku a z toho titulu se stalo členem věřitelského výboru. MMR si uvědomuje potenciál jindřichohradeckých úzkokolejek pro cestovní ruch a nepochybně by preferovalo zachování tohoto potenciálního magnetu pro rodinnou turistiku na česko-moravském pomezí v provozu, ve věřitelském výboru ovšem bude MMR v souladu s insolvenčním zákonem usilovat o takové řešení, které bude nejlépe odpovídat společnému zájmu věřitelů,“ uvedla Hešíková.

Vyjádření mluvčí ministerstva ocenil i starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár, který má při záchraně úzkokolejky roli neformálního dirigenta aktivit místních obcí.

“ Vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj je pozitivní zprávou, ačkoli chápu, že v rámci insolvenčního řízení musí ctít zásady stanovené legislativou. Na druhou stranu samo ministerstvo potvrzuje významnost úzkokolejky pro region, proto jsem přesvědčen, že v rámci svého mandátu ve věřitelském výboru tuto skutečnost zohlední,“ prohlásil jindřichohradecký starosta Kozár. 

Vůli bojovat o záchranu úzkokolejné dráhy naznačil i Jihočeský kraj po jednáních s firmou Gepard Express jako potenciálním zájemcem o provozování úzkokolejné dráhy z Nové Bystřice přes Jindřichův Hradec do Obrataně na Vysočině.

Šestnáct obcí na trati úzkokolejky už založilo počátkem února spolek Jindřichohradecká úzkokolejná dráha. Chtějí na úzkorozchodné koleje vlaky vrátit, zřejmě by už nezajišťovaly dopravní obslužnost v původním rozsahu, ale jen v omezeném rozsahu společně s autobusovou dopravou.

AKTUALIZOVÁNO: K akvitám Ministerstva pro místní rozvoj zaslal vyjádření i senátor Jaroslav Chalupský:
„Obrátil jsem se na pana ministra Kupku (SFDI, Ministerstvo dopravy) i na pana ministra Bartoše (Ministerstvo pro místní rozvoj) s žádostí o aktivní přístup při hledání řešení, která by vedla k rychlé záchraně úzkokolejky. S Ivanem Bartošem jsme ve větším kontaktu prostřednictvím našeho senátního výboru, ale jsem si jist, že oba ministři jsou dobře informováni a udělají v dané věci maximum ve prospěch občanů v regionu. Dohodnout se však musí stávající majitel JHMD a nový investor. Nicméně, myslím, že konstelace k nalezení řešení se nám dobře vyvíjí, a věřím, že se naplní ono heslo, že štěstí přeje připraveným,“ sdělil senátor Chalupský.

Insolvenční soud označil chování Jindřichohradeckých místních drah za nedbalé a nedůsledné (více zde). O možném odchodu SFDI z prozatímního věřitelského výboru čtěte více přímo zde. Věřitelé stále hledají průsečík zájmů – více zde. O plánech na „prázdninový“ režim má JHMD informovat Jihočechy i Vysočinu (více zde). Hospodaření JHMD nebylo a není hospodárné, prohlásil insolvenční soudce (více zde). Rozjezd úzkokolejky se dá stihnout do léta, věří majitel Gepard Express (více zde). Majetek úzkokolejky odmítají pojišťovny pojistit (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů