Konec Čajánkovy éry? Kysela mění styl řízení zkrachovalé úzkokolejky

Věřitel Jan Kysela informoval českobudějovický insolvenční soud o záměru změny systému řízení zkrachvalých Jindřichohradeckých místních drah (vnitřní struktury) z monistického na dualistický. V dualistickém systému řízení by měly Jindřichohradecké místní dráhy dvoučlenné představenstvo a dvoučlennou dozorčí radu. Konkrétní personální složení nového představenstva i dozorčí rady by mělo schvalovat nejbližší zasedání věřitelského výboru.

V dosavadním modelu řízení Jindřichohradeckých místních drah o všem rozhodovala tříčlenná správní rada v čele s většinovým majitelem Borisem Čajánkem jako ředitelem. Monistické uspořádání přináší snazší organizaci činností firmy, může ulehčit a zrychlit rozhodování a kontrolu a je méně finančně náročné, protože ve společnosti působí míň lidí. Na druhou stranu se mohou objevit problémy, jelikož stejná skupina osob společnost řídí a zároveň kontroluje.

Dualistický systém je již klasicky tvořen představenstvem a dozorčí radou, kdy jsou klíčové funkce rozděleny mezi ty to dva orgány. Systém monistický je pak založen na principu správy jediným orgánem, jímž je dle českého zákonodárce správní rada, doplněná o statutárního ředitele.

Oba systémy mají společné to, že v obou případech zůstává vrcholným orgánem valná hromada, je jí tedy ponecháno výsadní postavení, a to bez ohledu na zvolený systém vnitřní struktury řízení.

Na schůzi věřitelů Jindřichohradeckých místních drah schválili věřitelé předložený záměr reorganizace zadlužené společnosti. Věřitel Jan Kysela dostal sto dvacet dnů času na předložení konkrétního reorganizačního plánu. První jízdy úzkokolejky plánuje Jan Kysela od června se zahájením turistické sezóny.

Jednání spolku obcí na trati úzkokolejky s tvůrcem reorganizačního plánu už začalo (více zde). Předseda spolku obcí a starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár prakticky okamžitě po oznámení výsledků schůze věřitelů odmítl informaci o možném získání infrastruktury dráhy do vlastnictví spolku (více zde), nesouhlas vyjádřil i Kraj Vysočina (více zde). Pohled senátora Jaroslava Chalupského přímo zde. Místostarosta Kamenice nad Lipou viděl letní jízdní řády (více zde). Senátor Chalupský představil vlastní řešení obnovení provozu úzkokolejky (více zde). Podle schváleného záměru reorganizace Jana Kysely budou muset být partnerem obce (více zde). O složení nové správní rady čtěte více přímo zde. Zaměstnanci úzkokolejky podpořili nové vedení v čele s Kyselou a Píšalou (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů