Starosta Zimola (Nová Bystřice): Prodej úzkokolejky může zopakovat dnešní problémy

O budoucnosti úzkokolejky na trati do Nové Bystřice i do Obrataně na Vysočině se vedou poměrně intenzivní diskuse mezi starosty obcí úzkokolejky i širokou veřejností. Starosti s provozem úzkokolejky dobře zná i současný starosta Nové Bystřice a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Jiří Zimola – Jiří Zimola

„Zažil ještě pana Šatavu a obdivoval jeho nadšení, jednak jsem zažil pana Čajánka a vedl s ním spory ohledně financování, protože jsem celkem nepokrytě prohlašoval, že JHMD pod jeho vedením mají víc ředitelů než lokomotiv,“ vysvětlil starosta Zimola.

Jiří Zimola byl v letech 1998 až 2008 starosta města Nová Bystřice. V letech 2008 až 2017 hejtman Jihočeského kraje. Od října 2013 do března 2014 poslanec Poslanecké sněmovny PČR. Od února do listopadu 2018 statutární místopředseda ČSSD. Od konci října 2018 místostarosta Nové Bystřice, od 2.12.2020 opětovně starosta města Nová Bystřice, po komunálních volbách 2022 pokračuje ve funkci starosty. V roce 2020 vystoupil z ČSSD a stal se předsedou hnutí Změna 2020.

Starosta Zimola na situaci úzkokolejky celkem jasný názor: „Bojím se, že případný prodej JHMD komukoli novému může do budoucna vést k opakování současné situace. Proto si myslím, že jedinou správnou cestou je „rakouský“ model, kdy vlastníkem železniční cesty bude nějaké sdružení obcí a krajů (nebráním se ale ani účasti nějakého privátního subjektu), které následně bude rozhodovat o tom, kdo bude na kolejích jezdit a drážní dopravu provozovat,“ dodal starosta Zimola.

Počátkem října se vlakový provoz zcela zastavil, úzkokolejná dráha nemá potřebná bezpečnostní povolení. Na poslední cestu dostal vlak smuteční věnec a parte (více zde¨). O poslední jízdě úzkokolejky čtěte více přímo zde. Vyjádření ředitele Jindřichohradeckých místních drah Borise Čajánka najdete přímo zde, podrobnosti o hrozbě odchodu zaměstnanců je přímo zde. O problémech s dodávkou elektřiny čtěte více přímo zde. O pochybnostech soudu o poctivých záměrech JHMD čtěte přímo zde.
Úpadek úzkokolejky řídí insolvenční správkyně se zvláštním povolením (více přímo zde), o výpovědi krajské objednávky veřejné dopravy čtěte více přímo zde . O jednání starostů čtěte více zde, o novém patronu úzkokolejky více zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů