VÍME PRVNÍ: Věřitelé rozhodli o budoucnosti jindřichohradecké úzkokolejky

Po šestihodinovém maratónu schůze věřitelů Jindřichohradeckých místních drah už je jasno o budoucnosti úzkokolejné dráhy. Věřitelé poslali úzkokolejku do konkursu!

Sedmnáct z pětasedmdesáti věřitelů přišlo osobně rozhodnout o způsobu řešení úpadku Jindřichohradeckých místních drah. Už před jednáním největší věřitel odvolal svůj souhlas s předbalenou reorganizací připravenou dosavadním vedením firmy v čele s Borisem Čajánkem.

Věřitelé také většinou hlasů odvolali z funkce dosavadní insolvenční správkyni a na její místo jmenovali Davida Jánošíka.

V průběhu schůze věřitelů rezignovala zástupkyně Ministerstva pro místní rozvoj na další práci ve věřitelském výboru. „Ví o tom pan ministr? To není poprvé kdy stát rezignuje na svou roli při správě majetku v insolvečním řízení,“ reagoval viditelně překvapený soudce. Zástupkyně ministerstva odůvodnila rezignaci časovým zaneprázdněním.

Návrhy na reorganizaci předložené vedením zadlužené firmy i akcionářský podnět Jana Kysely na reorganizaci neprošel.

„Dlužník si byl vědom, že povolení reorganizace by mělo příznivý vliv na další řízení před Drážním úřadem,“ zmínila ve svém ústním hodnocení insolvenční správkyně Daniela Urbanová.

Insolvenční správkyně také upozornila věřitele, že zadlužená firma není a nebude schopna samostatně provozovat drážní dopravu na úzkokolejné dráze. Získání provozních oprávnění od Drážního úřadu na dceřinnou firmu lze očekávat v průběhu podzimu.

Samotný konkurs nemusí nutně znamenat rozprodej zadlužené úzkokolejky komukoliv, ale spíše hledání nových vlastníků. I po částech. Například prodejem kolejové infrastruktury novému vlastníkovi a otevření provozování dráhy dalším zájemcům.

O finančních problémech úzkokolejky čtěte více přímo zde. “ Za minutu dvanáct“, soud omezil dispoziční práva šéfa úzkokolejky Čajánka (více zde). Insolvenční správkyně upozornila Čajánka na možné trestně právní důsledky destruktivního jednání (více zde). Podle jindřichohradeckého senátora Jaroslava Chalupského byl šéf úzkokolejky snad jediný, komu nezáleželo na budoucnosti úzkokolejky (více zde). Pochybnosti o poctivých úmyslech se objevily už dříve (více zde). Stížnost zaměstnanců na šéfa Čajánka čtěte přímo zde. O koleje úzkokolejky projevila zájem železniční divize Swietelsky (více zde).

Více článků a informací o situaci na úzkokolejné dráze najdete v archivu přímo zde.Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů