Kraj Vysočina by mohl tolerovat větrné elektrárny na Moravskobudějovicku

Strategie ochrany krajinného rázu (SOKR) definuje Moravskobudějovicko jako oblast, která leží na jihu kraje v zázemí Třebíče, Jaroměřic nad Rokytnou, Moravských Budějovic a Jemnice. Tyto čtyři krajinné prostory jsou od sebe odděleny krajinnými předěly, nejvýraznějšími jižně od Třebíče – Klučovská hora – Hošťanka – Mikulovická hora a na jihozápadě od Třebíče (Zadní hora), méně výrazným mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnickem (Kojatická horka) a pouze místním horizontem mezi Moravskými Budějovicemi a Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Směrem k centrální Vysočině oblast ohraničuje soustava výrazných asymetrických předělů s jednotlivými vrcholy, z nichž nejvýraznější je dominanta Brdo nad Šebkovicemi. Ze samostatných krajinných dominant jsou pohledově nejvýraznější Javorní hora a Sedlo na Jemnicku a Pekelný kopec u Třebíče. Oblast má většinou charakter ploché pahorkatiny se zřetelně vymezenými sníženinami Třebíčska, Jaroměřicka a Jemnicka.

Mimo kulturněhistorických dominant ve městech Třebíči, Moravských Budějovicích, Jemnici a Jaroměřicích nad Rokytnou a samostatnou dominantu zámku Sádek jsou pro oblast typické výrazně se pohledově dobře uplatňující sakrální stavby na vyvýšených polohách mimo centra sídel (kostely v Horním Újezdě, Častohosticích, Velkém Újezdě, Stříteži, Jakubově aj.).

Jako specifická místa krajinného rázu jsou uvedena údolí Rokytné, Bihanky a několika dalších toků.
Sídelní struktura je stabilizovaná a s ohledem na místní krajinné předěly ne zcela pravidelná, kromě měst jde o středně velká sídla (na Jemnicku menší), samoty a izolované sídelní jednotky jsou výjimečné. Vzdálenosti mezi sídly dosahují cca 2,5 km.


Vzhledem ke koncentraci krajinných i kulturněhistorických dominant nelze VTE umisťovat do
krajinných prostorů Jemnicka, Třebíčska a Jaroměřicka. V prostoru Moravskobudějovicka by
větrné elektrárny musely být umístěny tak, aby nebyly viditelné ze sousedních oblastí nebo sousedních
krajinných prostorů.

Videozáznam oficiálního představení Strategie ochrany krajinného rázu najdete přímo zde. Strategie SOKR pro Havlíčkobrodsko je přímo zde, pro Jihlavsko zde, Želetavsko přímo zde, okolí vrchu Křemešník přímo zde, Pelhřimovsko přímo zde, Humpolecko přímo zde, okolí Bohdalova přímo zde, Bystřicko a Novoměstsko přímo zde, Křižanovsko a Velkobítešsko přímo zde, Třebíčsko a Velkomeziříčsko (přímo zde), Telč a okolí přímo zde, vrch Javořice s okolím Počátky a Žírovnice přímo zde.

Negativní stanovisko Komory obnovitelných zdrojů (OZE) je přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů