Kraj Vysočina vytyčí vhodné plochy pro obnovitelné zdroje energie

Kraj Vysočina aktualizuje Strategii ochrany krajinného rázu do které zapracovává informace o vhodných plochách pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. „Ze strategie bude patrnější, které části kraje jsou vhodnější pro umísťování obnovitelných zdrojů a které méně,“ vysvětlila vicehejtmanka Vysočiny Hana Hajnová (Piráti).

Samotná aktualizace strategie ochrany krajinného rázu o vhodnosti výstavby větrných elektráren je pro místní zastupitele i samosprávu orientačním stanoviskem Kraje Vysočina pro stanovisko k budoucím záměrům investorů.

„Tam, kde dojde k dohodě samosprávy a investora o záměru výstavby větrné elektrárny, může začít proces několikaletého posuzování včetně zjišťovacího procesu EIA. Teprve kladný výsledek procesu EIA může vést k vydání stavebního povolení,“ dodala Hajnová.

Aktualizace strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina je reakcí krajské samosprávy na proces státní podpory výstavby obnovitelných zdrojů energie v akceleračních zónách, kde stát umožní zrychlit proces vystavení úředních povolení. Jednou z největších bariér pro rozvoj větrné energie v Česku jsou složité a zdlouhavé povolovací procesy, které se dnes mohou protáhnout i na více než deset let.

Česko má dnes větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 340 megawattů. Rozvoj tohoto moderního zdroje energie je však pomalý a v posledních třech letech dokonce nepřibyla žádná nová větrná elektrárna. Možnosti výroby čisté energie z větru jsou přitom v ČR podstatně větší. Podle studie poradenské společnosti Deloitte zpracované pro Svaz moderní energetiky mohou v Česku do roku 2030 vyrůst nové větrné elektrárny o výkonu 2 tisíc megawattů a celková výroba větrné elektřiny se tak může zvýšit na sedminásobek. Celkem by tak na konci desetiletí mohlo mít Česko okolo 2,4 gigawattů instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách, které by svou bezemisní výrobou elektřiny každoročně nahradily spálení zhruba 4 milionů tun hnědého uhlí.

Stát představí akcelerační zóny s rychlým úředním postupem (více zde), nejčastější dotazy občanů na ČEZ Obnovitelné zdroje jsou přímo zde.

Strategie SOKR pro Havlíčkobrodsko je přímo zde, pro Jihlavsko zde, Želetavsko přímo zde, okolí vrchu Křemešník přímo zde, Pelhřimovsko přímo zde, Humpolecko přímo zde, okolí Bohdalova přímo zde, Bystřicko a Novoměstsko přímo zde, Křižanovsko a Velkobítešsko přímo zde, Třebíčsko a Velkomeziříčsko (přímo zde), Moravskobudějovicko přímo zde, Telč a okolí přímo zde, vrch Javořice s okolím Počátky a Žírovnice přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů